Time: 01.06.2019 at 11:00
Place: Luige näituseväljak, Harjumaa (Place named ERINÄITUSED  on the map

Time schedule:
RING 1
Kohtunik/Judge: Katrin Raie, Eesti
IIRI HUNDIKOER / IRISH WOLFHOUND (160) 15 11:00
VAARAOKOER / PHARAOH HOUND (248) 3 11:48
Total 19
Kohtunik/Judge: Jean Louis Grunheid, France
BASENJI / BASENJI (43) 3 12:00
ETNA CIRNECO / CIRNECO DELL'ETNA (199) 1 
IBIZA PODENCO, LÜHIKARVALINE / IBIZAN PODENCO, SMOOTH-HAIRED (89) 1 
ITAALIA VÄIKEHURT / ITALIAN GREYHOUND (200) 13 
WHIPPET / WHIPPET (162) 13 13:00
AZAWAKH / AZAWAKH (307) 2 
INGLISE HURT- GREYHOUND / GREYHOUND (158) 4 13:45
VENE HURT- BORZOI / BORZOI - RUSSIAN HUNTING SIGHTHOUND (193) 17
AFGANISTANI HURT / AFGHAN HOUND (228) 2 
SALUKI / SALUKI (269) 7 
Total 63

Start of final competitions: 15:30

Best Breeder Group - judge Jean Louis Grunheid
Best Progeny Group - judge Katrin Raie
Best Baby - judge Jean Louis Grunheid
Best Puppy - judge Katrin Raie
Best Junior - judge Jean Louis Grunheid
Best Veteran - judge Katrin Raie
BEST IN SHOW - judge Jean Louis Grunheid

Map with location of show rings will be added soon. Please bring with you good mood and right dogs, water and shelter for dogs and yourself. Do not forget to print number that will be sent to you by email (contact me if you do not receive it at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) and bring also vet passport with valid vaccinations.

Good luck to everyone and may the best dogs win!

Thank you to all participants, volunteers, sponsors and especially - our judge mr. Jean Louis Grunheid.

Results you can see here   - https://online.kennelliit.ee/show/show.php?mode=full&show=680&lang=0

And photos of the show you can see here - https://drive.google.com/drive/folders/1ELQRBNEm2VpaTQ5VAOIgckj-EosAQ-F4?usp=sharing&fbclid=IwAR2zikaKyf9quwhpyWz6Z1JislX5HTZXgB3NeeeDY6mZwWQt31FHQTRyAaU

RESULTS OF IRISH WOLFHOUNDS:

JUDGE : Gerard Jipping, Netherlands

E Kuts1FI19586/18 TINWHISTLE'S ON THE WAY TO WONDERLAND1 EAH TPK
I Jun3FI29537/17 TINWHISTLE'S ENGLISHMAN IN NEW YORK VH
I Jun4FI29538/17 TINWHISTLE'S JOCK THE SINGING WELDER SP 2
I Jun5FI29539/17 TINWHISTLE'S SHAPE OF MY HEART SP 1 SK PI1 TPJ Jun SERT TP
I Ava6EST-02636/16 GREIRISH HARD 'N' HEAVY VH
I Ava7FI12465/17 RIVERWOLF A LE COQ VH
E Jun8EST-02715/18 DON DU RUA MELISSE VERTE SP 1 SK PE2 VSPJ
E Jun9FI52655/17 RIVERWOLF VERSACE YELLOW DIAMOND SP 2
E Ava10EST-03955/16 MAMI'S BEARDIE TENNESSEE MOUNT LILY VH
E Ava11FI50822/15 RIVERWOLF GUERNSEY SP 1 PE3 SERT
E Ch12FI18674/15 TINWHISTLE'S SWAN LAKE SP 1 SK PE1 VSP
Kasv A1 RIVERWOLF 2 EAH
Kasv A2 TINWHISTLE'S 1 EAH
Paar A4  FI29537/17 TINWHISTLE'S ENGLISHMAN IN NEW YORK & FI18674/15TINWHISTLE'S SWAN LAKE 1 EAH

DEERHOUND RESULTS:

Judge: Gerard Jipping, Netherlands
I Ch 13 FI53681/15 DIREWOLF MAC CUSTENNIN SP 1 SK PI1 TP
E Jun 14 FI29533/17 SWORDGROVE LARGER THAN LIFE SP 1
E Ch 15 FI53685/15 DIREWOLF MC COVENTINA SP 1 SK PE1 VSP

Best In Show
Rasma Ergle / Latvia

Number Osaleja Koht
6 WHIPPET
FI55644/16 FESTIVA SNOW HILL IMAGINE
CAN CH DNK CH EST CH FIN CH
Minna Puukko & Joonas Puukko, Finland
1
41 ITAALIA VÄIKEHURT
LV-38682/16 ELEDI GRACE RICCIARDO REALE
BALT W18 EST J CH FIN CH LTU JCH LVA JCH TLNJW17
Olga Raukola, Finland
2
75 VENE HURT- BORZOI
EST-01399/12 PHILADELPHIAN SABANNA DAR DEMON
BALT W18 BLR CH C.I.B CZE CH EST CH EST J CH FIN CH HeJW12 POL CH RUS CH TLN JWCup13 TLNW18
Rita Teek & Marleen Toode, Eesti
3
34 IIRI HUNDIKOER
FI29539/17 TINWHISTLE'S SHAPE OF MY HEART
BALT JW18 BeneluxJW18 EST J CH HeW18 NLD JCH WJW18
Tuula Olkinuora & Seija Heinonen, Finland
4

More results can be seen here !

 

Best In Show

Number Osaleja Koht
2 ITAALIA VÄIKEHURT
EST-01639/16 LIKERIA VALS LUBVI
BALT CH EST CH EST J CH LTU CH LVA CH RUS CH RUS JCH
Ljudmila Molokova & Inna Sakovits, Eesti
1
43 POMERANIAN/KÄÄBUSSPITS
EST-01161/16 HEIDELIND'S MISS MERELIN
EST J CH
Linda Jürgens & Ene Tuul, Eesti
2

Group 10

Number Osaleja Koht
2 ITAALIA VÄIKEHURT
EST-01639/16 LIKERIA VALS LUBVI
BALT CH EST CH EST J CH LTU CH LVA CH RUS CH RUS JCH
Ljudmila Molokova & Inna Sakovits, Eesti
1

Group 5

Number Osaleja Koht
43 POMERANIAN/KÄÄBUSSPITS
EST-01161/16 HEIDELIND'S MISS MERELIN
EST J CH
Linda Jürgens & Ene Tuul, Eesti
1
37 TAI RIDGEBACK
RKF4399452 STEEL PLATINUM CHERCHIL NAKILON
EST J CH RUS JCH
Yu. Solovskaya, Belarus
2
16 SIBERI HUSKY
EST-00132/15 ANGELUS NIX ELEAZAR
BALT CH EST CH LTU CH LVA CH
Krista Kallaste, Eesti
3

Full results can be seen here!